PAR PROJEKTU
Pasakas uzrakstīšanas stāsts
Šīs pasakas stāsts aizsākās ilgus gadus pirms tā tika uzrakstīta. Viss sākās 2015. gadā, kad es tikai biju iecerējis savu pētījumu projektu "Biznesa intelekts", noliekot sev par mērķi izpētīt iemeslus augstai "mirstībai" uzņmējdarbības vidē.

Man nekādi nedeva mieru jautājums: kādēļ tikai 3 vai 4 uzņēmēji no 10 nodzīvo līdz savai 10 gadu jubilejai. Protams, šie cipari ir atšķirīgi dažādām valstīm un dažādām nozarēm, bet visumā tendence ir raksturīga.
Alberts Einšteins ir rakstījis: "Nav iespējams atrisināt problēmu tajā līmenī, kur tā ir radusies. Ir jāpaceļas augstāk par šo problēmu, paceļoties nākamajā līmenī".
Ja tas ir tā, tad kur atrodas tas nākamais līmenis, kurā mēs varēsim atrisināt šo problēmu? Tieši ar šo jautājumu es 2015. gadā sāku savus pētījumus.

Savu pētījumu pirmo posmu es pabeidzu 2021. gada vidū un pēc toreiz iegūtajiem rezultātiem uzrastīju grāmatu "Bizness incognita: kā paplašināt uzņēmēju domāšanas robežas", kura tika izdota Krievijas vadošajā lietišķajā izdevniecībā «Альпина ПРО».
Strādājot pie liela materiālu daudzuma sistematzācijas un klasifikācijas, es arī sastādīju "visparastāko" stereotipu un maldu sarakstu, kuri bieži noved pie neveiksmes.
.
Tieši šis faktoru saraksts ir likts pamatā biznesa pasakas "Zeltzivtiņas Gošio odiseja: biznesa pasaka ar vieduma dzirksti" pamatā.
Kādēļ biznesa pasaka?
Es balstījos uz domu, ka ja manu pētījumu rezultātus kaut kādā veidā popularizēt plašam uzņēmēju lokam, kurš tālu iziet ārpos akadēmiskās vides, tad vislabāk šīs idejas ir izteikt metaforas veidā.

Jo lasītāju uzmanības telpā ar dažādu tēlu vai ideju palīdzību man būs iespēja nogādāt materiālu, kuru uzņēmēji varēs viegli saprast un atcerēties.
Toreiz es domāju: aizraujošs stāsts un metaforas ātrāk palīdzēs aiznest ideju lasītājam nekā garlaicīgi saraksti "kādēļ?" un "kā?". Kā rāda prakse, šajā jautājumā es neesmu kļūdījies.
Tieši šāds domāšanas veids mums ir vajadzīgs darbam ar uzņēmējiem izvirzītajiem uzdevumiem, jo to pamatā ir mijiedarbība ar lasītājiem, kas pats par sevi ir radošs nevis loģisks uzdevums.

Pasaka savieno apzinīgo un bezapziņā esošo, racionālo ar iracionālo, tēlu pasauli ar emociju pasauli, ar cilvēka dziļākajiem pārdzīvojumiem.

Tā ir vajadzīga, lai uzņēmējs varētu paskatīties uz situāciju it kā no malas, iegūt jaunu skatījumu vai citu skatu punktu uz savu problēmu.

Lasot pasaku, cilvēks kļūst par varoņu dzīves vērotāju un necenšas atrisināt pats savu problēmu pierastā stereotipu veidā.
No šī jaunā skatu punkta, vērojot pasakas notikumus, viņš var nonākt pie sev pilnīgi negaidītām idejām. Tāda pozīcija palīdz lasītājam ieraudzīt līdz šim slēptus nestandarta variantus izejai no strupceļa, kurā viņš, iespējams, ir nokļuvis. Un ja Jūs atļausiet, es uzskatu, ka tiešī šīs cilvēka spējas - spējas paskatīties uz problēmu no jauna skatu punkta - arī ir tas, ko mēs saucam par radošumu.
Skatu punktu uz uzņēmējdarbību nosaka tikai un vienīgi tā cilvēka pasaules uzskats, KURŠ ar to nodarbosies.
Loģika ir atkarīga no izvēlētā skatu punkta uz problēmu.

Kas ir pareizi un kas ir nepareizi, ir atkarīgs no skatu punkta.
Dzīvē gandrīz viss ir atkarīgs no skatu punkta. Bet izvēle ir visiem un vienmēr.

Mēs varam būvēt savus "uzņēmējdarbības pasaules modeļus vai nu ar mākslas vai ar zinātnes paņēmienu palīdzību.
Zinātni raksturo skaidra un noteikta pētījumu objekta esamība, zināma priekšmeta loģika un tajā eksistējošie līdzekļi problēmu risinājumam.

Mākslā nekas tāds neeksistē!

Tieši no šejienes izriet galvenais uzņēmējdarbības konflikts - konflikts starp pašu problēmu un tās risināšanas metodēm. Tās gandrīz vienmēr nav savstarpēji savienojamas. uzņēmējdarbība pēc savas dabas ir daudz tuvāka mākslai un radošumam nepā zinātniskai darbībai.

Mēs radzam, ka pasakas scenārijs attīās tādā veidā, kas ļauj modelēt dažādus situāciju variantus - tādus, kur ir nepieciešams risinājums visnotaļ konkrētiem uzdevumiem.

Tāda pieeja dod iedpēju aktivizēt lasītāja radošo potenciālu, ļauj iziet ārpus ierasto stereotipu rāmjiem un pasaku metaforiskajā līmenī atrast risinājumus, kuri var tikt vēlāk pārnesti uz biznesa realitāti.

Vēl viens svarīgs faktors, kas ir saistīts ar pasakas formas izmantošanu, ir tajā, pasakas sižets paredz nepieciešamību risināt uzdotos uzdevumus, nevis cilvēka reālo problēmu, kura eksistā tagadnes momentā un kā melnais caurums "aprij" visu viņa uzmanību.
Bez tam pasaka var akcentēt lasītāja uzmanību uz tiem vai citiem svarīgiem un "smalkiem" momentiem. Piemēram, vienā leģendas pasakā Čingizhans aizdzina tirgotāju, kurš centās viņam pārdot preces, bet tirgotāju, kurš atnesa viņam dāvanas, apbalvoja desmitkārtīgi. Atšķirībā no preces, dāvana nav bezpersoniska, jo dāvana vienmēr ir draudzības un labas attieksmes simbols.

Ir acīmredzams, ka pasakas var aizskart mūsu visdziļākās jūtas.

Šajā ziņā pasakas skaidri tiek iedalītas īpašā mākslas formā: jo mākslas mērķis ir radīt attiecības ar skatītājiem.
Šeit mēs atkal varam atrast daudzas analogijas ar uzņēmējdarbību. es uzskatu, ka mūsdienu pasaulē uzņēmējdarbības jēdziens arvien vairāk un vairāk saistīts ar radošuma jēdzienu, un, tāpat kā mākslā ļoti bieži nav iespējams atdalīt jēdzienus "Kas dara" no "Ko viņš dara". Nevar sava starpā salīdzināt reālismu un kubismu, var vien izvēlēties kaut ko vienu. Bet atšķirībā no mākslas, kur gleznotājs rada ar otām un krāsām, rakstnieks smeļ brīnumu vārdos un frāzēs, bet mūziķis piesauc palīgā akordus un skaņas, uzņēmējam ir sava "krāsu palete" - viss diapazons, kurā patērētāji uztver viņa produktus un pakalpojumus.
Toreiz es domāju: aizraujošs stāsts un metaforas ātrāk palīdzēs aiznest ideju lasītājam nekā garlaicīgi saraksti "kādēļ?" un "kā?".

Kā rāda prakse, šajā jautājumā es neesmu kļūdījies.