ПРО ПРОЄКТ
Історія, яка криється за казкою
Історія цієї бізнес-казки розпочалась задовго до її написання.

Все почалося у 2015 році, коли я тільки роздумував над своїм дослідницьким проектом BUSINESS IQ. У той час мене переслідувало важливе запитання: «Чому тільки троє або четверо із десяти підприємців «доживають» до десятиріччя свого бізнесу?». Безумовно, ці цифри відрізняються між собою у різних країнах і сферах діяльності, але загальна тенденція залишається незмінною. Тому я поставив собі за мету дослідити причину високої «смертності бізнесу» у підприємництві.

Альберт Ейнштейн писав: «Неможливо вирішити проблему на тому рівні, на якому вона була створена. Ви повинні піднятися над нею на новий щабель». Якщо це так, то де саме знаходиться той «наступний» рівень, який би дозволив нам вирішити проблему?

До середини 2021 року я закінчив перший етап дослідження і, спираючись на власні здобутки, написав книгу «Бізнес Incognita: як розширити межі підприємницького менталітету», яка була опублікована відомим російським видавництвом ділової літератури «Альпіна Про».

Під час дослідження, намагаючись систематизувати і класифікувати величезний масив інформації і матеріалів, я склав перелік найбільш «розповсюджених» підприємницьких стереотипів і ілюзій, котрі часто бувають передвісниками невдач.

Список цих факторів було покладено у сюжетну лінію для «Одісеї Гошіо-золоторибки: бізнес-казки з іскринкою мудрості».

Чому це саме бізнес-казка?
Я намагався популяризувати результати свого дослідження саме серед підприємців, а не заради академічного знання. І подібна алегорія видалася мені досить вдалою.

Карколомна, метафорична історія може швидше і якісніше розповісти читачеві про основну ідею, і вже точно – набагато цікавіше, ніж довгі списки «що» і «чому». Так я думав. І, як виявилося на практиці, я був правий.

Ще одна причина, з якої я обрав саме казку – це «переключення» сталого і звичного для самих підприємців логічного мислення на неортодоксальний пошук, джерела якого лежать поза логікою.

Читаючи казку, людина гарантовано змінює свою точку зору і стає спостерігачем, зі сторони вивчаючи і розмірковуючи про життя і вчинки персонажів.

Я б навіть насмілився стверджувати, що саме така властивість – здатність поглянути на проблему з нової точки зору – і є визначення мистецтва підприємництва.

Людська логіка залежить від того, з якого кута роздивлятися проблему.

Від цього ж залежать і поняття правильного і неправильного, доцільного і недоцільного.

Подібний підхід дозволяє розпалити творчий потенціал читача, дати йому можливості думати поза стереотипними рамками вирішення проблемних питань і можливості знаходити їх вирішення на алегоричному, інтуїтивному рівні, а накопичений досвід – перенести на власну, вже цілком реальну, діяльність.

Іще один важливий фактор, пов'язаний з використанням метафоричної форми казки, полягає у тому, що необхідність вирішення поставлених задач обумовлюється сюжетом казки, а не реальними проблемами людини, які існують у даний момент і «поглинають» усю її увагу, немов чорна діра.

Крім того, казка може акцентувати увагу читача на тих або інших важливих і «прихованих» моментах. Наприклад, у одній казці-легенді Чингісхан прогнав купця, який намагався продати йому товар, але купця, що підніс йому подарунки – обдарував за щедрість. Товар – це лише просто товар. А подарунок – символ щирості, доброзичливості і дружби.

Мені здається, що саме казки зачіпають наші найглибші і найсокровенніші почуття.

У цьому ракурсі, казки виділяються у окрему форму мистецтва: адже мета мистецтва – створити справжній зв'язок із глядачами.
Тут ми знову можемо провести аналогії з підприємництвом. Я вважаю, що у сучасному світі поняття підприємництва все більше і більше пов'язується із творчістю. І так само, як у мистецтві, часто неможливо відрізнити між собою поняття «Хто це робить» від того «Що він робить».

Не можна порівнювати між собою реалізм і кубізм, можна лише обирати для себе щось одне. Але на відміну від мистецтва, де художник пише пензлями і фарбами, письменник створює магію слів і образів, а музикант надихається акордами і звуками, у підприємця своя «палітра» - весь діапазон того, як споживачі сприймають його продукти і послуги.
У цьому і полягає сутність та ключова ідея бізнес-інтелекту – знаходити для своїх сьогоднішніх і майбутніх споживачів нові цінності і новий зміст.

Моя казка – не виключення, адже у ній я намагався відшукати новий зміст і цінності для своїх читачів.